Terapia Neurotaktylna


Czy wiesz, że skóra jest największym organem ludzkiego ciała? Jest ściśle powiązana z receptorami czuciowymi i komórkami nerwowymi, a tym samym całym układem nerwowym. Na powierzchni ponad 2,5 m2 znajduje się blisko 5 milionów (!!!) różnego rodzaju receptorów, których funkcje są bardzo różnorodne, ale mają jedną wspólną cechę - ich sygnały są przetwarzane i interpretowane w mózgu. Nie można więc pomijać skóry przy terapii neurodeficytów w rozwoju psychoruchowym.

Terapia Neurotaktylna - na czym polega?

Terapia neurotaktylna MNRI® dr Svetlany Masgutovej powstała na podstawie wieloletniej praktyki w pracy z dziećmi i dorosłymi. Cały proces jest niezwykle złożony, ale można go w skrócie opisać jako stymulację skóry za pomocą dotyku. W zależności od techniki oraz potrzeb pacjenta stosowane są różne rodzaje nacisku:

  • lekki,
  • średni,
  • głęboki.

Tym samym pobudzane są receptory czuciowe i odpowiednie połączenia nerwowe OUN i CUN. Terapia stymuluje mózg, przyspiesza jego pracę oraz wspiera wypracowanie oraz zachowanie prawidłowych funkcji poznawczych. Jednocześnie uspokaja i wycisza. W zależności od danego zaburzenia aktywności psychoruchowej, stosowane są uciski, przegłaskania czy przyjemny dotyk w obrębie całego ciała lub tylko poszczególnych jego partii. W naszej pracy duży nacisk kładę na poczucie bezpieczeństwa i komfortu dziecka. Dlatego też stosowana przeze nas terapia jest tak skuteczna.

Cel terapii neurotaktylnej

Dlaczego tak ważne jest stymulowanie zakończeń nerwowych w skórze? Następuje aktywizacja związków pomiędzy skórą a mięśniami, układem krążenia i limfatycznym. Poprawia się świadomość mięśni oraz ich prawidłowy rozwój. Łagodzone są skutki napięcia, bólu i stresu. Wszystkie te czynniki mają wpływ także na aktywność umysłową. Terapia MNRI® pomaga przy zaburzeniach rozwoju mowy, lękach, trudności w nauce czy nieumiejętności radzenia sobie z agresją. W zależności od wyzwania, efekty mogą pojawić się już po pierwszym spotkaniu! Dziecko będzie spokojniejsze, bardziej odprężone, skoncentrowane na postawionym mu zadaniu. W dłuższej perspektywie zacznie lepiej radzić sobie z otoczeniem: bodźcami, środowiskiem, emocjami. Mózg znacznie lepiej będzie przyswajał nowe informacje, nastąpi aktywizacja układu nerwowego i oddechowego.
„terapia neurotaktylna – opis zaburzeń

Nie ma jednej definicji terapii neurotaktylnej oraz zamkniętej listy celów. W naszej pracy dostosowujemy je do konkretnych deficytów neuroruchowych, do danego dziecka i jego potrzeb. Czy jest coś, na co MNRI® terapia neurotaktylna nie ma wpływu? Przez wiele lat naszej pracy udowodniamy, że nasze zajęcia mają pozytywny efekt w przypadku niemal każdego zaburzenia. Nie zawsze są w stanie je wyleczyć, ale z pewnością podniosą komfort codziennego życia - nie tylko Twojego dziecka, ale i Ciebie.