Neurosensomotoryczna integracja odruchów skierowana jest do dzieci z zaburzeniami w rozwoju psychoruchowym w celu pomocy usprawnienia ich fizycznego funkcjonowania oraz rozwoju poznawczego.
Zadaniem terapii jest wspieranie procesu integracji odruchów w ramach funkcjonowania układu neurosensomotorycznego. Ten typ integracji przedstawia neurofizjologiczną i ogólnorozwojową podstawę optymalnego funkcjonowania motoryki dużej i małej, służącej kształtowaniu procesów umysłowych, nawyków zachowania i komunikacji, uczenia się oraz ogólnego rozwoju człowieka.
Czym jest odruch?
Odruch jest to autonomiczna reakcja układu nerwowego na adekwatny bodziec dotykowy, wzrokowy, słuchowy, przedsionkowy, prioprioceptywny, przedsionkowy, smakowy czy zapachowy, który odbywa się w formie odpowiedzi motorycznej ( dynamicznej lub statyczno-ułożeniowej) adekwatnej i specyficznej, pobudzajacej również mechanizmy obronne i przetwarzania organizmu w ramach osi stresu.
Głównym założeniem terapii jest stymulowanie układu ruchów pierwotnych przedstawionych naturalnie, genetycznie zaprogramowane wewnętrzne zasoby człowieka. Integracja schematów odruchów odbywa się w obrębie trzech aspektów aktywności „koła odruchowego”:
Terapia skierowana jest dla dzieci z takimi wyzwaniami jak:
Metoda MNRI® propaguje całościowe spojrzenie na rozwój neuro-sensomotoryczny i funkcjonowanie kognitywne człowieka. Programy i techniki MNRI wspomagają prace i funkcjonowanie układu nerwowego, aktywizują i wspomagają mechanizmy neuroplastycznosci mózgu.