Osteopatia pediatryczna pomaga dzieciom już od pierwszych dni życia. Na zabiegi mogą się zgłaszać już noworodki, niemowlęta, maluchy oraz dzieci w starszym wieku. Należy pamiętać, że techniki osteopatyczne są bardzo delikatne i bezbolesne dla dziecka. Osteopatia ma na celu wspieranie naturalnych procesów regulacyjnych dziecka, działa w zgodzie z rytmem dziecka.
Z jakimi trudnościami dziecka należy udać się do osteopaty?
Zacznijmy od tego, że zarówno badanie jak i terapia jest dla dziecka są bezbolesne. Pierwszy krok to zebranie obszernego wywiadu dotyczącego przebiegu ciąży, porodu oraz rozwoju dziecka. Następnie terapeuta przechodzi do badania, które polega na obserwacji dziecka, jego możliwości ruchowych oraz ewentualnych ograniczeń. Przeprowadza badanie manualne oraz testy medyczne. Nie rzadko terapeuta znajduje w ciele dziecka „napięcia”, które jest w stanie rozluźnić w trakcie trwania wizyty. Podczas spotkania stara się zapewnić dziecku jak najwięcej komfortu, dlatego często trzyma dziecko, kołysze je, podąża za nim. Terapię można przeprowadzić również podczas karmienia czy zabawy.
Na pierwszą wizytę warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną. Ważne, aby dziecko było wyspane i najedzone. Jeśli dziecko czuje jakikolwiek dyskomfort, zaczyna płakać i badanie jest utrudnione. Staramy się zapewnić dziecku jak największy komfort.
Warto pamiętać, że jest to dla dziecka nowa sytuacja. Widzi obcą osobę, więc potrzebuje nieco więcej czasu, aby zacząć czuć się komfortowo. Dobrze jest zabrać ze sobą kocyk/pieluszkę flanelową, ulubioną zabawkę oraz wszystko co jest potrzebne do przewijania dziecka (pieluchy,mokre chusteczki itd.)
No i oczywiście ważne, aby rodzic czuł się równie zrelaksowany i chętny do współpracy.